زمان ثبت : پنج‌شنبه 26 شهریور 1394 در ساعت 23:59 ~ چاپ مطلب
نویسنده : فرانچسکا
عنوان :

live in the present where life is happening

© Adam Niklewicz


اینقدر غیبتم طولانی شد و اتفاقات جور واجوری برایم افتاده که نمی دانم از کجا باید شروع کنم. خوب اول از یک اطلاع رسانی  مهم شروع می کنم. ببخشید که به علت حجم بالای کار در این روزها وقت نکردم زودتر این مطلب را با شما دوستان عزیز به اشتراک بگذارم.

- تقریبا دو هفته پیش بود که یکی از همکارانم برای ویزیت  و معرفی یک دستگاه کلرسنج  به یکی از شرکت های زیر مجموعه آب و فاضلاب،  راهسپار آنجا بود. اصرار داشت قبل از رفتن حتما دستگاه را چک کند تا آنجا با مشکلی روبرو نشود. قبل از تعریف ادامه ماجرا باید  خدمت دوستان عزیز عرض کنم که برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و از بین بردن  باکتری ها، ویروس ها و عوامل بیماری زا، آب آشامیدنی را در تصفیه خانه های آب شرب کلر زنی می کنند. برای اطمینان از سالم و ایمن بودن آب،  مقدار این کلر اضافه شده باید به اندازه ای باشد که همواره بعد از نابودی آلودگی ها، مقداری کلر برای مقابله با آلودگی های احتمالی در مسیر شبکه ( مسیر تصفیه خانه تا خانه های مصرف کنندگان) ، در آب باقی بماند. به این مقدار کلر باقی مانده، کلر آزاد گفته می شود و باید حدود 0.5 تا 1 میلی گرم بر لیتر باشد. همین مقدار کم می تواند در صورت بروز مشکل در شبکه جان صدها هزار نفر را نجات دهد.

آقای "ش" دستگاه را تحویل گرفت و شروع کرد به تست زدن. بعد از چند دقیقه صدایم کرد: "خانم فرانچسکا بیا ببین یه مشکلی اینجا هست. فکر کنم دستگاه خرابه آخه وقتی تست میزنم تغییر رنگ نمیده و مقدار کلر آزاد را  0.02 (یعنی عملا صفر) نشان میده". رفتم دستگاه را بررسی کردم. همه چیز ظاهرا خوب بود و مشکلی نداشت. به تنها چیزی که شک نکردیم کلر آب بود. به دستگاه شک کردیم. دو کلر سنج دیگر آوردیم و چک کردیم. باز هم همان مشکل وجود داشت. یک دستگاه پیشرفته تر آوردیم که گواهینامه کالیبراسیون کارخانه داشت و خودم بررسی اش کرده بودم و از صحت نتایج اش مطمئن بودم. با آن هم چک کردیم باز هم همچنان خبری از کلر نبود.

آقای "ش" رهسپار مرکز مورد نظر شد و دستگاه ها را آنجا چک کرد. وقتی برگشت گفت دستگاه آنجا جواب داد. به مسئول مرکز موضوع را گفته بود و ایشان هم عرض کرده بودند حتما کلر در آب نبوده که اندازه گیری نشده.

خوب حالا مشکل کجاست؟

من نمی دانم علت این امر چه چیزی می تواند باشد. اما می دانم اگر آلودگی در شبکه وجود داشت می توانست به بیمار شدن خیلی ها منتهی شود. خصوصا بچه ها که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف تر از بزرگتر هاست. حالا می فهمم که چرا پزشک های کودکان اصرار دارند حداقل تا یک سالگی حتما به بچه ها آب جوشیده بدهید. 

پیشنهاد من به شما دوستان عزیز این است که حتما برای آب آشامیدنی از آب معدنی آن هم مارک نستله واترز استفاده کنید چون می دانم آزمایشگاه مجهزی دارد و تمام تست های مورد نظر را انجام می دهد. و اینکه اگر سیستم تصفیه آب خانگی دارید و سیستم شما مجهز به لامپ UV  است می توانید از سالم بودن آب آشامیدنی تان مطمئن باشید در غیر اینصورت اگر از تصفیه کننده های معمولی استفاده می کنید خیلی به سالم بودن آب از نظر عدم وجود آلودگی میکروبی نمی توان مطمئن بود. پس در هر صورت بهتر است برای آب آشامیدنی از آب معدنی استفاده کنید. 

پ.ن. درست است که نستله به ما وفادار نماند و به علت قیمت پایین تر از رقبای ما خرید می کند. اما چون از خوب بودن محصول اش مطمئنم هم خودم ازش استفاده می کنم و هم به دیگران پیشنهاد اش می کنم.


- دختر عمه عزیزم 10 روز پیش برای ادامه تحصیل رهسپار آمریکا شد. از دانشگاه بوستون پذیرش گرفت. بهش وعده داده اند اگر ترم اول دانشجوی برتر شود فاند می گیرد. "ن" بیست و سه سالش است و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد به آنجا رفته. وضع مالی شوهر عمه ام خوب است و می تواند تقریبا ماهی 4 میلیون تومان (به غیر از هزینه های ثبت نام هر ترم) تنها برای هزینه اقامت و خورد و خوراک "ن" هزینه کند. "ن" قبل از رفتن هر بار که من را می دید اصرار داشت که چرا اقدام نمی کنم برای رفتن چون به رشته من آن هم در مقطع دکترا خیلی راحت تر فاند کامل می دهند.  بعد از رفتن "ن" از همه طرف این ندا می آید که چرا تو نمی ری خوب؟

من هم جواب می دهم اینکه بگویی می خواهم بروم خیلی ساده است ولی وقتی می روی در بطن ماجرا تازه پیچیدگی ها شروع می شوند. خوب الان اکثر دانشگاه های آمریکا به متقاضیان دکترا فاند می دهند که شامل کار به عنوان TA یا RA است و برای این منظور در بهترین حالت حداکثر 25000 دلار در سال شامل حال دانشجو می شود که این مبلغ در شهرهای نه چندان گران، صرف مخارج دانشگاه و کرایه محل زندگی  می شود. هزینه قبوض و خورد و خوراک و دیگر موارد می ماند که مبلغ کمی نیست برای حداقل پنج سال اقامت. تازه  اگر 25000 تا بهت بدهند اگر نه که مسئله پیچیده تر می شود. خدمت دوستان و آشنایان عزیز عرض کردم من تنها زمانی می توانم عزم رفتن کنم که فاند کامل بگیرم یعنی بالای 35000 دلار در سال. راستش را بخواهید در این سن و سال حوصله زندگی کردن در فقر و فلاکت را  در غربت آن هم به مدت پنج سال آزگار ندارم. معتقدم وقتی ذهنت درگیر پول باشد بازده در همه ابعاد زندگی پایین می آید. یکی از دوستانم که دو سال از من بزرگتر است و از قضا هیچ مقاله ای هم در مقطع ارشد نداشته است، سال پیش موفق به گرفتن فاند کامل از یکی از دانشگاه های معتبر شد. ما هم به همین امید دلمان را خوش میکنیم و زبان خواندنمان را ادامه میدهیم. 

دیروز برای "ن" از فروشگاه IKEA بوستون تمام اسباب و وسایل لازم برای آپارتمانش از تخت و میز توالت گرفته تا کاناپه و میز ناهار خوری و سرویس قابلمه و .... انتخاب کردم و او هم اینترنتی خرید کرد. یه جورایی براش جهاز خریدم. خیلی کیف داشت. دلم خواست برای خودم خرید می کردم. چقدر دلم خواست مستقل بشم. حیف که تمام حقوقم بابت اجاره خانه و پرداخت قبوض میره و تا آخر ماه باید فتوسنتز کنم و گرنه حتما این کار را می کردم.

پ.ن. تمامی خریدها که حدودا چهل  مورد می شد، روی هم شد 2165 دلار که میشه حدودا 7 میلیون تومان. راستی با این مبلغ تو ایران برای تجهیز یک خونه چی میشه خرید؟نظرات (3)
زمان ثبت : جمعه 27 شهریور 1394 ساعت 02:48 [لینک نظر]
نویسنده : لافکادیو
وب/وبلاگ : http://lafcadio.blog.ir
امتیاز : 0 0
اول سوال آخر: هیچی.
آب پادگان رو نخوردی خانم....
سلام
پاسخ:
سلام.
مسلما منظورم آب پادگان نبود.منظورم آ ب شبکه شهری بود که بابت سالم رسیدنش دم خونه هامون داریم قبض آب پرداخت میکنیم.
زمان ثبت : جمعه 27 شهریور 1394 ساعت 01:43 [لینک نظر]
نویسنده : خزنده
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
حتما! از تجربیات استفاده می کنیم :دی

راستش این 25000 رو موافقم. واسه ی یکی از دوستان دارم اطلاعات جمع می کنم رشته ش فیزیکه. حقوق دانشگاه ها بین 16 تا 28 هزار متغیره. ولی یه سری استثنائات خوب هم پیدا می شه. مثلا ای پی اف ال سوئیس که همچین دور از دسترس هم نیست حدود 35 هزار فرانک حقوق می ده به دکتری. البته خب باید قید آمریکا رو زد در اون صورت! و یه نکته ی دیگه هم اینکه الان دو نفر از دوستان ما یکی با 21600 دلار توی نبراسکا و یکی دیگه هم با 19200 دلار توی فلوریدا زندگی می کنن و اصلا هم سنگ به شکم نبستن. اتفاقا خرید لباس و وسایل هم می کنن و تهش پول هم سیو می کنن. خلاصه اینکه با همون در نظر گرفتن حرف شما مبنی بر شانس(!) می شه گفت که میزان فاند نباید مشکل ساز بشه

من جهیزیه سنگین می خرم اشکال نداره. ولی مهریه هم باید به سال میلادی حساب کنه آمریکا برام
پاسخ:
امیدوارم که بشه یه فاند خوب بگیرم. حالا که فعلا زبان رو درست کنم. بقیه اش جور میشه.
زمان ثبت : جمعه 27 شهریور 1394 ساعت 00:20 [لینک نظر]
نویسنده : خزنده
وب/وبلاگ :
امتیاز : 1 0
به بهههههه بالاخره رخ نمودی! ما دیگه گیر نمی دیم یاد گرفتیم شما دیکتاتوری هر موقع خودت بخوای میای

+ مبارک باشه اومدنت... و مبارک باشه رفتن دختر عمه. نمی دونم فرق مهندسی با رشته ی شما چیه ولی فاند توی دکتری حداقل توی رشته ی ما خیلی رایجه. اصلا می شه گفت که دکتری salary داره و حتی خیلی از دانشگاه ها در صورت داشتن فاند بهتون پذیرش می دن. اگه سرچ کردی دیدی کم فاند تعلق می گیره که هیچ، ولی اگه به حرف این و اون بوده، حتما خودت یه گشتی بزن توی سایت دانشگاه ها یا با دانشجو هاش یه صحبتی بکن بعید می دونم مساله ی پول مشکلی برات بوجود بیاره
پاسخ:
سلام سلام خزنده جان. مرسی انشالله دو سال دیگه هم شما رو راهی میکنیم. ببین من دیگه تخصص دارم خودم برات جهاز میخرم رفتی اونجا.
سرچ کردم دیدم.
حقوق میدن آره ولی حداکثر همون 25000 تا بود. بعضی جا ها بیشتر می دادن که خوب کلا هزینه زندگی تو اون شهرها خیلی بالا است. یک سری جاها هم فاند کامل میدادن ولی تعدادشون کمه. میدونی من با در نظر گرفتن شرایط تمام دوستانم که الان میتونم بگم شاید فقط دو تاشون موندن اینجا و بقیه رفتن، می گم که همه چیر به شانس بستگی داره و اصلا نمیشه گفت الان اینجا بهت پذیرش نمیده و یا فاند کامل نمی ده چون هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. اکثر دوستای من مقاله نداشتن و حتی تو تخصصی غیر از تخصص خودشون پذیرش گرفتن. ولی همشون با فاند کامل رفتن چون نمی تونستن هزینه ای رو متحمل بشن.
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.