زمان ثبت : چهارشنبه 31 مرداد 1397 در ساعت 00:13 ~ چاپ مطلب
نویسنده : فرانچسکا
عنوان :

The phoenix must burn to emerge

@Elizabeth Rosen


 باید شکست رو پذیرفت و ازش درس گرفت. متاسفانه برنامه کتاب خوانی دورهمی اون جوری که میخواستم پیش نرفت و برای اینکه بدقول نشوم در مورد پست آموزش زبان، این پست نهایی رو در این مورد می گذارم. این پست برای  صیقل دادن زبان انگلیسی است  و شیوه ای است که خودم برای این منظور ازش استفاده کردم. برای این کار حتما باید پایه زبان انگلیسی را داشته باشید یعنی با گرامر اولیه آشنا باشید و کمی هم واژه بلد باشید. در بیشتر روش هایی که اینجا شرح می دهم از متون درسی استفاده نمیشود چون واقعا من که به شخصه از خواندن کتاب های درسی خسته شده بودم و اصلن هم تا به اینجا این روش روی من جواب نداده و فقط در دوران مدرسه به کارم اومد.


1) اولین پیشنهاد من به شما، اگر امکانش را دارید شرکت در کلاس های ICC آقای علی اصلانی است. من در صفحه تهمینه عزیز با این کلاس آشنا شدم و فکر کنم که سال 2013 بود که این دوره را گذراندم که تقریبا 9 ماه طول کشید. آن موقع من احیای زبانم را شروع کرده بودم و مشکلم تنها نداشتن اعتماد به نفس برای حرف زدن بود و همچنین می خواستم گرامر را به ساده ترین روش ممکن (نخواندن کتاب های درسی) دوره کنم. محسنات این کلاس بیشمار است. تقریبا فکر کنم الان با حدود یک میلیون و خورده ای می توانید یک دوره کامل زبان رو بگذرانید. که هم لیسنینگ، هم اسپیکینگ و هم گرامرتون را تقویت می کند. اینجا خبری از رایتینگ و ریدینگ نیست. که فعلن هم بهش نیازی ندارید. کتابی در کار نیست، مشق نمی نویسید. فقط باید گوش بدهید و تکرار کنید. البته مثل همیشه همه چیز به شما بستگی دارد. منابعی  برای تقویت بیشتر لیسنینگ نیز بهتون پیشنهاد میکند که در کنارش به کار ببرید. من شاهد بودم کسانی که زبانشان اصلن خوب نبود اما واقعا در این دوره تلاش کردند و پیشرفت کردند، پیشرفتی که به روش های معمول حداقل بعد از  چند سال کلاس مداوم  حاصل میشود. 


2) این یکی نقطه عطفی بود در احیای زبان من. کتاب های صوتی.  من لیسنینگ و اسپیکینگ و لهجه و نحوه تلفظم را مدیون کتاب های صوتی ام و خصوصا کتاب صوتی هری پاتر با صدای بی نظیر استفن فرای با لهجه زیبای بریتیش. یادم می آید اولین بار که فصل اول از اولین کتاب یعنی  فصل  پسری که زنده ماند از هری پاتر و سنگ جادو رو گوش کردم، تقریبا می توانم بگویم هیچی نفهمیدم. اول که مسخ صدای گرم استفن شده بودم بعد که به خودم آمدم دیدم چقدربه گوش من تند حرف می زند و من نمی توانم تمرکز کنم. بعد تر دیدم چقدر از لغاتش را نمی فهمم و اصلن چقدر لهجه اش برایم غریب است. اما از رو نرفتم هی گوش دادم هی گوش دادم یادم نمی آید چند بار این فصل را گوش دادم  اما می توانم بگویم اینقدر تکرار کردم که الان می توانم با تقلید لهجه استفن از حفظ براتون بخوانمش. بعدش کم کم برایم عادی شد. دیگر در انتهای کتاب اول، کاملا  با سرعت و لهجه گوینده هماهنگ شده بودم. بعد از تجربه کتاب های صوتی بود که تفاوت را قشنگ حس کردم. فیلم ها و سریال ها را می فهمیدم. آهنگ را هم همین طور. شاید معنی خیلی از لغاتشان را نمی دانستم اما می توانستم تشخیص بدهم که چه می گویند. کتاب های صوتی گوش بدهید و نترسید که نمی فهمید گوینده چه می گوید. بگذارید گوشتان به شنیدن عادت کند. وقتی کم کم به صدای گوینده عادت کردید و متوجه شدید چه می گوید و لغت های جدید را هم یاد گرفتید، سعی کنید همراه با او از روی متن بخوانید و به اصطلاح shadowing کنید. به این ترتیب می توانید لهجه تان را نیز بهبود ببخشید.


3) از اپلیکیشن کتاب خوان هرمس استفاده کنید. اگر  همراه با کتاب های صوتی استفاده شود که معجزه می کند. اپلیکیشن را از بازار دانلود کنید. هزینه کمی باید پرداخت کنید تا دسترسی کامل به دانلود کتاب ها داشته باشید. کتاب ها در اپلیکیشن سطح بندی شده اند از سطح پایه تا پیشرفته و همین طور امکان دانلود کتاب های اصلی بر حسب ژانر نیز وجود دارد. یکی از امتیازات این اپلیکیشن امکان استفاده از جعبه لایتنر هست. به صورتی که وقتی دارید کتاب رو میخونید اگر لغتی را بلد نیستید رویش کلیک کنید. همانجا پایین صفحه دیکشتری باز می شود. هم انگلیسی به فارسی دارد و هم  انگلیسی به انگلیسی. پس از آگاهی از معنای کلمه می توانید آن را به جعبه لایتنر اضافه کنید که طبق یک برنامه زمانبندی امکان به خاطر سپردن کلمات را برای شما فراهم میکند. پیشنهاد من برای یادگرفتن لغت این روش است. کتاب خواندن با اپلیکیشن هرمس. هم کتاب می خوانید و برایتان لذت بخش است و خسته کننده نیست. هم لغات را در جمله و با کاربرد صحیح یاد میگیرید. اینطوری امکان به خاطر سپردن آن لغات و  استفاده درست ازشون بیشتر می شود. پیشتر بخش دیکشنری  امکان پخش صدا را هم داشت ولی مثل اینکه الان دیگر ندارد که چیز مهمی نیست. برای شنیدن تلفظ دقیق کلمات می توانید از سایت دیکشنری لانگمن، آکسفورد، وبستر یا مکمیلان استفاده کنید. اگر هم همراه با خواندن کتاب از کتاب صوتیش هم استفاده کنید که دیگر نیازی به این مورد را نیز نخواهید داشت. 


به عنوان آخرین توصیه تا جایی که می توانید فیلم و سریال ببینید و آهنگ گوش کنید و هرگز و هرگز از زیرنویس فارسی استفاده نکنید و تا جای ممکن به دنبال lyrics ها در اینترنت نگردید، ابتدا سعی کنید متن ترانه را بدون مراجعه به اینترنت بفهمید که مطمئنن نیاز دارد بارها و بارها تلاش کنید، در نهایت فقط برای تصحیح کارتان به اینترنت مراجعه کنید.

و به یاد داشته باشید که پیشرفت سریع حاصل نمیشه و باید پشتکار داشته باشید. من از وقتی که یادم می آید زبان می خواندم و به طور جدی از سوم راهنمایی شروعش کردم و سال آخر دبیرستان به تافل رسیدم. اما هیچوقت یادگرفتن را رها نکردم. مطمئنم  شما هم موفق میشید 


پ.ن:از آنجایی که Giving up is the only sure way to fail، من همچنان به این کار در اینستا ادامه می دهم و در هفته های بعد یکسری آهنگ را هم برای تمرین معرفی میکنم، اگر دوست داشتید می توانید همراهیم کنید.


نظرات (2)
زمان ثبت : چهارشنبه 31 مرداد 1397 ساعت 20:52 [لینک نظر]
نویسنده : ندا
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
فرانچسکای عزیزم خیلی ممنونم به خاطر پست خیلی خوبت.
تو اینترنت در مورد کلاس زبانی که گفتی سرچ کردم.متأسفانه برای ما که تهران نیستیم قابل استفاده نیست.ولی نمیدونم اون کلاسهای مجازیشون در چه سطحی باشه.نظرت چیه؟
و اینکه فکر نمیکنم شکست خورده باشید.فقط چون اول راه هستید هنوز اون استقبالی که مدنظرتونه از کارتون نشده.راستش من این مدت سفر بودم و نتونستم کتاب شازده کوچولو رو شروع کنم...
اما کارتون خیلی جالبه و به نظرم هر چی جلوتر برید بیشتر ازش استقبال میشه
پاسخ:
سلام ندا جان، راستش فکر نمی کنم اصلانی کلاس آنلاین داشته باشه. از خود موسسه بامداد دانش سوال کردی؟ تا اونجایی که من می دونم نداره و متاسفانه خیلی ها هستن که از روشش تقلید می کنن من اون ها رو تائید نمی کنم. در مورد کلاس های ایشون یا مدرسینی که مورد تائیدشون هستن فقط با موسسه بامداد دانش تماس بگیرید و کسب اطلاع کنید.
مرسی عزیزم، ممنونم از نظرات خوبت. هر وقت تونستی شروعش کن و اگه به مشکل برخوردی تو خوندنش بپرس.
زمان ثبت : چهارشنبه 31 مرداد 1397 ساعت 19:05 [لینک نظر]
نویسنده : معصومه
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
مرسی از زحمتی که کشیدی و توضیح جامعی که دادی عزیزم
پاسخ:
ممنونم معصومه عزیز
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.